Wszyscy zapewne zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest dla nas oddychanie. Bez niego nie jesteśmy w stanie przeżyć nawet kilku minut. Co jednak w przypadku osób, które mają różne trudności związane z oddychaniem? Są to na przykład osoby, które cierpią na niewydolność oddechową. Otóż takie osoby potrzebują rzecz jasna odpowiedniego wspomagania podczas oddychania, gdyż bez niego nie będą one w stanie funkcjonować w pełni poprawnie. W takiej roli rewelacyjnie sprawdzają się koncentratory tlenu. Są to specjalistyczne narzędzia, które wspomagają nasz organizm podczas procesu oddychania, dostarczając mu niezbędnej do życia ilości tlenu. Czym dokładnie są te urządzenia i w jaki sposób one działają?
W jaki sposób działają koncentratory tlenu?
Na początku warto uświadomić sobie, iż koncentratory nie mają w sobie jakiejś określonej dawki tlenu, z której korzystają do jej wyczerpania, tak jak na przykład butle tlenowe, a cały czas pozyskują one tlen, który następnie dostarczany jest do naszego organizmu. Nie jest to więc jeden określony zasób tlenu, gdyż tlen pobierany jest bez ustanku z powietrza i następnie odpowiednio przetworzony zostaje dostarczony do organizmu. Warto w tym momencie sobie przypomnieć, iż powietrze to oczywiście nie tylko tlen, a również inne związki, takie jak w dużej mierze na przykład azot, a więc tlen, który wędruje do organizmu pacjenta, musi być każdorazowo odpowiednio przefiltrowany za pomocą specjalnych filtrów. W zależności od konkretnego koncentratora tlenu, a właściwie od pompy tlenowej, stężenie dostarczanego tlenu wynosi zazwyczaj między 90% a aż 96%, przy czym tlen przefiltrowany przez urządzenie dostarczany jest do organizmu za pomocą specjalnej kaniuli nosowej. Niezwykle istotną informacją, jeśli chodzi o używanie tego urządzenia, jest fakt, iż zwykle może być ono użytkowane przez cały czas bez przerwy, a więc sam sprzęt może działać nawet w trybie 24-godzinnym. Jeśli chodzi o samą kwestię użytkowania tego urządzenia, należy wiedzieć, iż taki koncentrator wymaga oczywiście źródła zasilającego, a także co więcej, do poprawnego działania urządzenia wymagana jest woda, którą należy wlewać bezpośrednio do wyznaczonego miejsca w urządzeniu. Zaleca się przy tym używanie wody destylowanej. Dość ważną informacją jest również możliwość ustawienia urządzenia wedle zalecanego przez lekarza przepływu.
W jakich przypadkach sprawdzają się koncentratory tlenu?
Korzystanie z nowoczesnych aparatur dostarczających do organizmu tlen jest dziś całkowicie bezinwazyjne i w pełni możliwe do wykonywania samodzielnie we własnym domu. Jest to metoda bardzo skuteczna, która idealnie może wspomóc nasz organizm podczas procesu oddychania. Dzięki takiemu urządzeniu jesteśmy w stanie między innymi zmniejszyć duszności u pacjenta poprzez wsparcie jego procesu oddychania i co za tym idzie, doprowadzić do odpowiedniego natlenienia organizmu. Tak naprawdę koncentratory tlenu mogą być wykorzystywane w wielu różnych przypadkach chorób i trudności z oddychaniem i w dodatku zawsze są one bardzo skuteczne. Koncentratory tlenu okazują się być bardzo przydatne w przypadku takich schorzeń jak na przykład astma oskrzelowa, niewydolność oddechowa, dysplazja oskrzelowo-płucna, czy także włóknienie płuc. Nie są to oczywiście jedyne schorzenia, w przypadku których warto korzystać z urządzeń wspomagających proces oddychania, gdyż taka aparatura sprawdza się bardzo dobrze także w przypadku innych chorób, na przykład przy dławicy piersiowej, przy niedociśnieniu i nadciśnieniu tętniczym, czy też przy niewydolności krążeniowej. Co ciekawe, koncentratory tlenu mogą okazać się bardzo pomocne nawet po już przebytych schorzeniach, na przykład po zawale mięśnia sercowego. Tak naprawdę urządzenia te mogą pomóc nam w przypadku każdych możliwych trudności z oddychaniem, jakie mogą wystąpić na skutek różnych przyczyn, chociażby podczas chorowania na COVID-19, czy też w przypadku mukowiscydozy.
Czy są jakieś przeciwwskazania, jeśli chodzi o używanie koncentratora tlenu?
Nie ulega wątpliwości, iż taki koncentrator tlenu do użytku samodzielnego w domu jest niezwykle pomocnym i wręcz czasem nawet niezbędnym urządzeniem, jednakże czy mogą z niego korzystać wszyscy, czy też może jednak występują jakiekolwiek przeciwwskazania co do używania takiego rodzaju sprzętu? Otóż warto wiedzieć, iż koncentratora tlenu nie powinny używać osoby, które chorują na padaczkę, osoby z nieleczoną odmą opłucnową, a także te osoby, u których wystąpiły wszelkie urazy płuc. Koncentrator tlenu nie jest też zalecany dla osób przyjmujących niektóre leki, stąd zawsze najlepiej jest skonsultować wybór takiego urządzenia wraz ze swoim lekarzem. Dodatkowo także kobiety będące w ciąży również powinny wstrzymać się z użytkowaniem tego rodzaju urządzeń. O ile takie urządzenia są w stanie pomóc nam przy naprawdę wielu schorzeniach, tak przy niektórych mogą wręcz pogorszyć sytuację, stąd też zawsze najlepiej zapoznać się z wszelkimi przeciwwskazaniami i użytkować koncentratory tlenu jedynie zgodnie z ich rzeczywistym przeznaczeniem.
Po więcej informacji zapraszamy na stronę: https://magmarmedyczny.pl/